Overslaan en naar de inhoud gaan
Home
A. den Doolaard

Main navigation

  • Home
  • Biografie
  • Boeken
  • Artikelen
  • Interviews
  • Monument Ohrid
    • Heenreis
    • Aankomst
    • Rondje om het meer
    • Onthulling monument
    • Terugreis
  • Colofon

Een tikje woest...

By Albert Koevoet, 16 januari, 2010

Iets van de reputatie die A. den Doolaard had bij de gevestigde literaire orde eind jaren twintig klinkt door in de notulen (1928-1929) van het culturele genootschap de Rotterdamsche Kring, die bewaard worden bij het Gemeentearchief Rotterdam. Jo Otten-biograaf Rob Groenewegen deed onderzoek in dit archief en mailde mij onderstaande aantekeningen. Waarvoor hartelijk dank!!

A. den Doolaard sprak in november "over moderne poƫzie". Viel in voor Donkersloot, die wegens ziekte nog altijd in Zwitserland zat. Hij zou nog datzelfde jaar wegens zijn ziekte en verblijf aldaar bedanken als lid van De Kring. Donkersloot berichtte vanuit Zwitserland dat hij betwijfelde of Den Doolaard wel de geschikte man was voor dit onderwerp. Hij verwachtte dat Den Doolaard een enthousiaste lezing zou houden, maar "vermoedelijk met verbluffende meeningen en daverende onbillijkheden en op een brullende militante manier, zooals U dat al eens van Marsman mocht ondervinden." Volgens Donkersloot gebruikte Den Doolaard "nogal groote woorden" en was hij historisch niet geschoold. Donkersloot vond Binnendijk beter, die "serieuzer en bescheidener" was, wel wat academisch. Maar Nijhoff of Coster hadden zijn voorkeur, die zouden dan over de jongeren moeten spreken (brief september 1928).

Ook (de journalist-schrijver, AK) Jan Willem De Boer had zijn scepsis. Den Doolaard was wel "frisch", maar soms "een "tikje 'woest'". Maar altijd beter dan "Hennie Marsman en die Roomsche propagandist" (Asselbergs(=Anton van Duinkerken, AK)?). Men koos uiteindelijk toch voor Den Doolaard, die 25 gulden ving. De Kring raadpleegde overigens ƩƩrst De Boer, om daarna te overleggen met Donkersloot.

Gerelateerd

Lezing over moderne poĆ«zie (Rotterdam, 1928)
Een voordrachtsavond in De Sirkel (Den Haag, 1926)
Het vuistrecht in de kunst (1932)

Recente inhoud

De Gemeenschap 2025
Lieve Attie
A. den Doolaardmusea in Hoenderloo en Ochrid blij verrast met aanwinst ā€˜Oranjehotel’
Theatervoorstelling Atropos
A. den Doolaard dag - 9 juni 2024 - Hoenderloo
Op zoek naar titels van A. den Doolaard
Eindelijk een straatnaam voor markante schrijver
Gletschertochten in de lente
Twee nachten in de sneeuw
Montenegro herontdekt A. den Doolaard

Mastodon

Museum Hoenderloo

Houten pand met luiken van museum De Kleine Arcke

De A. den Doolaard expositie in De Kleine Arcke in Hoenderloo is elke tweede zondag van de maand geopend van 11:00 tot 15:00 uur.

>> meer informatie

Museum Ohrid

Het A. den Doolaard museum in Ohrid

Sinds 2011 is er in Ohrid een klein A. den Doolaard museum. Dit museum is opgericht door de schrijver en fotograaf Misjo Juzmeski. Inmiddels wordt dit museum beheerd door zijn neef Krste Purcov.  
>> meer informatie

De herberg met het hoefijzer

kaft van De herberg met het hoefijzer

Wampie

Kaft van Wampie, salamander pocket

De Druivenplukkers

kaft van de druivenplukkers

Oriƫnt-Express

kaft van Oriƫnt-Express (Salamander, 1994)

De bruiloft der zeven zigeuners

kaft van De bruiloft der zeven zigeuners