Overslaan en naar de inhoud gaan
Home
A. den Doolaard
Alles over leven en werk van de schrijver A. den Doolaard

Main navigation

  • Home
  • Biografie
  • Boeken
  • Artikelen
  • Interviews
  • Monument Ohrid
    • Heenreis
    • Aankomst
    • Rondje om het meer
    • Onthulling monument
    • Terugreis
  • Colofon

Wapen tegen wapen

By Albert Koevoet , 24 februari, 2026

Wat kunnen democratisch gezinde journalisten uitrichten in en tegen fascistische regimes, is de vraag die centraal staat in Wapen tegen wapen, een brochure (32 p.) uit 1936 van A. den Doolaard en L.J. van Looi. Beide werkten destijds voor het sociaal-democratische dagblad Het Volk als correspondenten in het buitenland. 

Deel van de kaft van Wapen tegen wapen

Levinus van Looi was oud-telegrafist bij de PTT, in 1925 mede-oprichter en eerste voorzitter van de VARA en daarna sinds 1929 correspondent voor Het Volk in Berlijn, waar hij tijdens de begindagen van het nazi-regime o.a. (clandestiene) contacten onderhield met Duitse sociaal-democraten. Hij had zich na de machtsovername van Hitler direct als buitenlands correspondent afgemeld bij het propaganda-ministerie, waardoor hij geruime tijd onder de radar kon blijven werken. In juli 1934 werd hij alsnog door de Duitse machthebbers uitgewezen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij al vroeg actief in het verzet, ondergedoken, maar opgepakt tijdens het Englandspiel. Hij overleefde zijn verblijf in o.a. concentratiekamp Buchenwald en werd na de oorlog hoofd van de Radionieuwsdienst van het ANP.

A. den Doolaard was sinds 1935 als reizend verslaggever in dienst bij Het Volk, waarbij hij vanuit heel Europa verslag deed van de (politieke) gebeurtenissen. Wanneer ze niet onderweg waren, deelden van Looi en den Doolaard samen een kamer op de redactie van het Volk aan het Hekelveld in Amsterdam. In de bijdrage van A. den Doolaard aan Wapen tegen wapen beschrijft hij vooral zijn ervaringen in Italie en Oostenrijk.

Het werk van de dapperen

 

Gerelateerd

Bezoek aan Bozen / Bolzano
Levenslang uitgewezen uit Oostenrijk (1935)
Het hakenkruis over Europa (reportages, 1938)

Recente inhoud

Wapen tegen wapen
A. den Doolaard 125 jaar actueel
De Gemeenschap 2025
Lieve Attie
A. den Doolaardmusea in Hoenderloo en Ochrid blij verrast met aanwinst ‘Oranjehotel’
Theatervoorstelling Atropos
A. den Doolaard dag - 9 juni 2024 - Hoenderloo
Op zoek naar titels van A. den Doolaard
Eindelijk een straatnaam voor markante schrijver
Gletschertochten in de lente

Mastodon

Museum Hoenderloo

Houten pand met luiken van museum De Kleine Arcke

De A. den Doolaard expositie in De Kleine Arcke in Hoenderloo is elke tweede zondag van de maand geopend van 11:00 tot 15:00 uur.

>> meer informatie

Museum Ohrid

Het A. den Doolaard museum in Ohrid

Sinds 2011 is er in Ohrid een klein A. den Doolaard museum. Dit museum is opgericht door de schrijver en fotograaf Misjo Juzmeski. Inmiddels wordt dit museum beheerd door zijn neef Krste Purcov.  
>> meer informatie

De herberg met het hoefijzer

kaft van De herberg met het hoefijzer

Wampie

Kaft van Wampie, salamander pocket

De Druivenplukkers

kaft van de druivenplukkers

Oriënt-Express

kaft van Oriënt-Express (Salamander, 1994)

De bruiloft der zeven zigeuners

kaft van De bruiloft der zeven zigeuners